
Motor Protection Automatic Switch 1.6-2.5A/2 BE4
Article: BE400207--
18 840 ₸
To order
Motor protection automatic switch designed to protect electrical motors from overloads and short circuits. The device provides reliable circuit disconnection when the rated current is exceeded.
Key Characteristics:
- Trip Range: 1.6–2.5 A (version 2)
- Nominal Current: 1–6.3 A
- Power Dissipation: 3.7 W
- Operating Temperature Range: –40 °C to +70 °C
- Protection Class: version 2
- Standards Compliance: EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013
Physical Dimensions:
- Length: 73 mm
- Width: 37 mm
- Height: 82 mm
- Weight: 0.23 kg
Manufacturer: Schrack
Packaging Options: 1 pc., 6 pcs., 60 pcs.
| EAN Code | 9004840266115 |
|---|---|
| Length (Net) | 73 mm |
| Width (Net) | 37 mm |
| Height (Net) | 82 mm |
| Weight (Net) | 0.23 kg |
| Power Dissipation | 3.7 W |
| Minimum Ambient Temperature | –40 °C |
| Maximum Ambient Temperature | 70 °C |
| Version | 2 |
| Current Rating | 1–6.3 A |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pcs., 60 pcs. |