
Motor Protection Switch 0.63-1.0A/3 BE4
Article: BE400305--
23 340 ₸
In stock
Motor protection switch designed for protecting electric motors against overloads and short circuits. The device ensures reliable circuit disconnection in case of emergency operating conditions.
Technical specifications:
- Rated current range: 0.63–1.00 A
- Execution: 3 poles
- Compliance standard: EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013
- Manufacturer: Schrack
- Power loss: 6.50 W
- Operating temperature range: –40°C to +70°C
- Dimensions: width 53.40 mm, height 80.00 mm, depth 71.00 mm
- Net weight: 0.34 kg
- EAN code: 9004840266221
Packaging options: 1 pc., 4 pc., 40 pc.
| EAN code | 9004840266221 |
|---|---|
| Width (net) | 53.40 mm |
| Height (net) | 80.00 mm |
| Depth (net) | 71.00 mm |
| Net weight | 0.34 kg |
| Power loss | 6.50 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Execution | 3 |
| Current rating | 0.63-1.00 A |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pc., 40 pc. |