
1 / 6
1 / 6
Motor Protection Switch 1.6-2.5A/3 BE4
Article: BE400307--
28 560 ₸
To order
Motor protection switch designed for protecting asynchronous electric motors against overload and short circuit conditions. The device provides reliable protection of electrical equipment as part of distribution boards and control cabinets.
Key Characteristics:
- Rated Current: 1.6–2.5 A
- Current Adjustment Range: 1–6.3 A
- Configuration: 3-pole
- Standard: EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013
- Power Loss: 5.50 W
- Temperature Range: from –40 °C to +70 °C
Dimensions and Weight:
- Width: 53.40 mm
- Height: 80.00 mm
- Depth: 71.00 mm
- Net Weight: 0.34 kg
Manufacturer: Schrack
Packaging: 1 pc., 4 pcs., 40 pcs.
| EAN Code | 9004840266245 |
|---|---|
| Net Width | 53.40 mm |
| Net Height | 80.00 mm |
| Net Depth | 71.00 mm |
| Net Weight | 0.34 kg |
| Power Loss | 5.50 W |
| Min. Ambient Temperature | -40 °C |
| Max. Ambient Temperature | 70 °C |
| Configuration | 3 |
| Current Rating | 1-6.3 A |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pcs., 40 pcs. |
- Photo 1: Motor Protection Switch 1.6-2.5A/3 BE4 (JPG, 1.5 MB)
- Photo 2: Motor Protection Switch 1.6-2.5A/3 BE4 (JPG, 1.4 MB)
- Photo 3: Motor Protection Switch 1.6-2.5A/3 BE4 (JPG, 1.4 MB)
- Photo 4: Motor Protection Switch 1.6-2.5A/3 BE4 (JPG, 1.4 MB)
- Photo 5: Motor Protection Switch 1.6-2.5A/3 BE4 (JPG, 1.4 MB)
- Photo 6: Motor Protection Switch 1.6-2.5A/3 BE4 (JPG, 1.4 MB)