
Motor Protection Switch 25.0-40.0A/3 BE4
Article: BE400313--
28 560 ₸
To order
Motor protection switch designed to protect asynchronous electric motors from overloads and single-phase operation. The device provides automatic disconnection when the set current is exceeded.
Main characteristics:
- Nominal current range: 25.0-40.0 A
- Number of poles: 3
- Standard: EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013
- Power loss: 11.80 W
- Operating temperature range: -40°C ... +65°C
- Manufacturer: Schrack
Overall dimensions:
- Width: 53.40 mm
- Height: 80.00 mm
- Depth: 71.00 mm
- Net weight: 0.34 kg
Packaging options: 1 pc., 4 pc., 40 pc.
| EAN code | 9004840266306 |
|---|---|
| Net width | 53.40 mm |
| Net height | 80.00 mm |
| Net depth | 71.00 mm |
| Net weight | 0.34 kg |
| Power loss | 11.80 W |
| Minimum ambient temperature | -40°C |
| Maximum ambient temperature | 65°C |
| Design | 3 |
| Current rating | 25-40 A |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pc., 40 pc. |