
Automatic Circuit Breaker BM ME C16/1 10kA
Article: BM017116ME
3 514 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker for protection of alternating current electrical circuits. Rated current: 16A, breaking capacity: 10kA. Trip characteristic: C (for circuits with moderate inrush currents). Operating temperature range: from -40°C to +75°C. Modular design for mounting on DIN rail, occupies 17.8mm width. Power loss: 2.20W. Complies with international standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2 and EN 63000:2018. Manufacturer: Schrack.
| EAN code | 9004840527117 |
|---|---|
| Width net | 17.80mm |
| Height net | 83.00mm |
| Depth net | 74.90mm |
| Weight net | 0.12kg |
| Power loss | 2.20W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 1 |
| Rated current | 16A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pc., 120 pc. |