
Automatic Circuit Breaker BM ME C32/1 10kA
Article: BM017132ME
3 747 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series by Schrack, designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits in residential and commercial installations.
Main characteristics:
- Rated current: 32A
- Switching capacity: 10 kA
- Trip characteristic: C (current multiplication factor 5-10In)
- Design: single-pole (1P)
- Type: BMS0-ME, execution AC-MCB-ME
- Operating temperature range: from -40°C to +75°C
- Power loss: 3.7 W
Dimensions and weight:
- Width: 17.80 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Net weight: 0.12 kg
Compliance with standards:
The circuit breaker complies with European standards requirements: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Packaging options: 1, 12, 120 pcs.
| EAN code | 9004840527148 |
|---|---|
| Net width | 17.80mm |
| Net height | 83.00mm |
| Net depth | 74.90mm |
| Net weight | 0.12kg |
| Power loss | 3.70W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 1 |
| Rated current | 32A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Switching capacity | 10kA |
| Execution | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs. |