
Automatic Circuit Breaker BM C63/1 10kA
Article: BM017163--
19 720 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker for protecting electrical circuits from overload and short circuit.
Main characteristics:
- Rated current: 63A
- Switching capacity: 10kA
- Tripping characteristic: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Type: AC-MCB (alternating current miniature circuit breaker)
- Number of poles: 1
- Size type: BMS0
Operating conditions:
- Ambient temperature range: from -40°C to +75°C
- Power loss: 5.20W
Dimensions and weight:
- Width: 17.80mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net weight: 0.12kg
Standards compliance:
- EN 60898-1:2019
- EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013
- EN 60947-2:2017 + A1:2020
- EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs.
| EAN code | 9004840391817 |
|---|---|
| Net width | 17.80mm |
| Net height | 83.00mm |
| Net depth | 74.90mm |
| Net weight | 0.12kg |
| Power loss | 5.20W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 1 |
| Rated current | 63A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Switching capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs. |