
Automatic Circuit Breaker BM ME B2/1, 10kA
Article: BM018102ME
6 375 ₸
To order
A single-pole automatic circuit breaker from the BMS0 series by Schrack manufacturer, designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits.
Main characteristics:
- Rated current: 2A
- Breaking capacity: 10kA
- Tripping characteristic: B (trips at 3-5In current)
- Number of poles: 1
- Execution: AC-MCB-ME (single-phase modular circuit breaker)
- Power loss: 1.40W
Operating conditions:
- Temperature range: -40°C to +75°C
- Ambient temperature operating range: from -40°C to 75°C
Physical dimensions:
- Width: 17.80 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Weight: 0.11 kg
Compliance standards:
The circuit breaker is designed in accordance with the following requirements:
- EN 60898-1:2019
- EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013
- EN 60947-2:2017 + A1:2020
- EN 63000:2018
Packaging and delivery:
Available in packaging of 12 and 120 pcs.
EAN code: 9004840628142
| EAN code | 9004840628142 |
|---|---|
| Width (net) | 17.80 mm |
| Height (net) | 83.00 mm |
| Depth (net) | 74.90 mm |
| Weight (net) | 0.11 kg |
| Power loss | 1.40 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Pole | 1 |
| Rated current | 2 A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 12 pcs., 120 pcs. |