
Automatic circuit breaker BM ME B4/1, 10kA
Article: BM018104ME
6 375 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series with B trip characteristic and rated current of 4A. Designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits in AC networks.
Technical parameters:
- Breaking capacity: 10 kA
- Rated current: 4 A
- Trip characteristic: B
- Type of execution: AC-MCB-ME (miniature automatic circuit breaker with electromagnetic release)
- Number of poles: 1
- Power loss: 1.40 W
Operating conditions:
- Ambient temperature range: from -40°C to +75°C
- Installation width in distribution cabinet: 17.80 mm (single-pole module)
- Net weight: 0.11 kg
Compliance with standards:
The product complies with the requirements of EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging: 12 pcs or 120 pcs per pallet
| EAN code | 9004840628159 |
|---|---|
| Width (net) | 17.80 mm |
| Height (net) | 83.00 mm |
| Depth (net) | 74.90 mm |
| Weight (net) | 0.11 kg |
| Power loss | 1.40 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 1 |
| Rated current | 4 A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 12 pcs, 120 pcs |