
Automatic Circuit Breaker BM B16/1, 10kA
Article: BM018116--
4 629 ₸
In stock
Single-pole automatic circuit breaker designed for protecting electrical circuits from overload and short circuit conditions. Intended for installation in distribution panels and control cabinets.
Main Parameters:
- Rated Current: 16A
- Switching Capacity: 10kA
- Trip Characteristic: B (trips at 3–5 times the rated current)
- Classification: AC-MCB (single-phase alternating current automatic circuit breaker)
- Number of Poles: 1
- Operating Temperature Range: –40°C to +75°C
Dimensions and Weight:
- Width: 17.80 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Net Weight: 0.12 kg
Technical Specifications:
- Power Loss: 2.20 W
- Manufacturer: Schrack
- Compliance with Standards: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Packaging Options: 1 pcs, 12 pcs, 120 pcs
| EAN Code | 9004840392784 |
|---|---|
| Net Width | 17.80 mm |
| Net Height | 83.00 mm |
| Net Depth | 74.90 mm |
| Net Weight | 0.12 kg |
| Power Loss | 2.20 W |
| Min. Ambient Temperature | –40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 1 |
| Rated Current | 16A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Switching Capacity | 10kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 12 pcs, 120 pcs |