
Automatic Circuit Breaker BM B20/1, 10kA
Article: BM018120--
8 450 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. The modular device is mounted on a DIN rail and provides reliable disconnection when nominal current is exceeded.
Main parameters:
- Nominal current: 20 A
- Breaking capacity: 10 kA
- Tripping characteristic: B (for general purpose)
- Number of poles: 1
- Type of design: AC-MCB (single-phase modular circuit breaker)
Technical characteristics:
- Power loss: 3.20 W
- Operating temperature range: from -40°C to +75°C
- Dimensions: width 17.80 mm, height 83.00 mm, depth 74.90 mm
- Net weight: 0.12 kg
- EAN code: 9004840392791
Normative basis: The device complies with international standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1, 12 or 120 pcs.
| EAN code | 9004840392791 |
|---|---|
| Net width | 17.80 mm |
| Net height | 83.00 mm |
| Net depth | 74.90 mm |
| Net weight | 0.12 kg |
| Power loss | 3.20 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Pole | 1 |
| Nominal current | 20 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs. |