
Automatic Circuit Breaker BM ME B25/1, 10kA
Article: BM018125ME
3 747 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of BMS0 series designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. The device provides reliable circuit disconnection when the rated current is exceeded.
Main Technical Parameters:
- Rated Current: 25 A
- Switching Capacity: 10 kA
- Trip Characteristic: B (trip at 3-5 In current)
- Number of Poles: 1
- Voltage: AC
- Execution Type: AC-MCB-ME
Physical Dimensions:
- Width: 17.80 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Weight: 0.12 kg
Operating Characteristics:
- Power Loss: 3.00 W
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
Regulatory Base:
The circuit breaker complies with the requirements of EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging Options: 1 pcs, 12 pcs, 120 pcs
| EAN Code | 9004840591446 |
|---|---|
| Width (Net) | 17.80 mm |
| Height (Net) | 83.00 mm |
| Depth (Net) | 74.90 mm |
| Weight (Net) | 0.12 kg |
| Power Loss | 3.00 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 1 |
| Rated Current | 25 A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Switching Capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB-ME |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 12 pcs, 120 pcs |