
Automatic Circuit Breaker BM ME D16/1, 10kA
Article: BM019116ME
3 669 ₸
To order
Automatic Circuit Breaker BM ME D16/1 is designed to protect AC electrical circuits against overloads and short-circuit currents. The device is single-pole with a nominal current of 16A and a breaking capacity of 10kA.
Key Characteristics:
- Nominal Current: 16A
- Tripping Curve: D (for circuits with high inrush currents)
- Breaking Capacity: 10kA
- Number of Poles: 1
- Type/Execution: AC-MCB-ME (miniature automatic circuit breaker for AC)
- Power Loss: 2.20W
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
Physical Dimensions and Weight:
- Width: 17.80mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net Weight: 0.12kg
Standards Compliance:
The device complies with the requirements of:
- EN 60898-1:2019
- EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013
- EN 60947-2:2017 + A1:2020
- EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
Available Packaging Options: 12 pcs., 120 pcs.
| EAN Code | 9004840622447 |
|---|---|
| Net Width | 17.80mm |
| Net Height | 83.00mm |
| Net Depth | 74.90mm |
| Net Weight | 0.12kg |
| Power Loss | 2.20W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 1 |
| Nominal Current | 16A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10kA |
| Execution | AC-MCB-ME |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 12 pcs., 120 pcs. |