
Automatic circuit breaker BM ME D20/1, 10kA
Article: BM019120ME
3 669 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series with rated current of 20A and breaking capacity of 10kA. Designed for protection of electrical circuits against overloads and short circuits in alternating current networks.
Main parameters:
- Trip characteristic: D (time-current characteristic for circuits with increased inrush currents)
- Rated current: 20A
- Breaking capacity: 10kA
- Number of poles: 1
- Design: AC-MCB-ME
- Power loss: 2.00W
- Ambient temperature range: from -40°C to +75°C
Overall dimensions:
- Width: 17.80mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Weight: 0.12kg
Standards: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
Packaging: 12 pcs. or 120 pcs. depending on order
| EAN-code | 9004840622454 |
|---|---|
| Net width | 17.80mm |
| Net height | 83.00mm |
| Net depth | 74.90mm |
| Net weight | 0.12kg |
| Power loss | 2.00W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | D |
| Pole | 1 |
| Rated current | 20A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 12 pcs., 120 pcs. |