
Automatic Circuit Breaker BM D25/1, 10kA
Article: BM019125--
9 240 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series rated at 25A with a breaking capacity of 10kA. Designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits in AC networks.
Main Parameters:
- Rated Current: 25A
- Number of Poles: 1
- Breaking Capacity: 10kA
- Tripping Characteristic: D
- Type: BMS0 (AC-MCB)
- Power Loss: 2.50W
Operating Conditions:
- Temperature Range: from -40°C to +75°C
- Overall Dimensions: width 17.80mm × height 83.00mm × depth 74.90mm
- Weight: 0.12kg
Normative Base:
The circuit breaker complies with the requirements of standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack (Austria)
Packaging Options: 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs.
| EAN Code | 9004840398229 |
|---|---|
| Width (net) | 17.80mm |
| Height (net) | 83.00mm |
| Depth (net) | 74.90mm |
| Weight (net) | 0.12kg |
| Power Loss | 2.50W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | D |
| Number of Poles | 1 |
| Rated Current | 25A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs. |