
Automatic Circuit Breaker BM ME D40/1, 10kA
Article: BM019140ME
4 103 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series manufactured by Schrack with a rated current of 40A and a breaking capacity of 10kA. Designed to protect alternating current electrical circuits from overloads and short circuits.
Technical Specifications:
- Rated Current: 40A
- Number of Poles: 1
- Tripping Characteristic: D (for circuits with high inrush currents)
- Breaking Capacity: 10kA
- Type: BMS0-ME
- Design: AC-MCB-ME
- Power Loss: 3.20W
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
Dimensions and Weight:
- Width: 17.80mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net Weight: 0.12kg
Regulatory Compliance:
Manufactured in accordance with the requirements of standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Packaging: Available in cardboard boxes of 12 or 120 pieces.
| EAN Code | 9004840622485 |
|---|---|
| Width (net) | 17.80mm |
| Height (net) | 83.00mm |
| Depth (net) | 74.90mm |
| Net Weight | 0.12kg |
| Power Loss | 3.20W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 1 |
| Rated Current | 40A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 12 pcs., 120 pcs. |