
Automatic Circuit Breaker BM C0.5/1, 6kA
Article: BM6171005-
12 630 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of BMS6 series with nominal current 0.50A, characteristic curve C, and breaking capacity 6kA. Designed to protect AC electrical circuits from overloads and short circuit currents.
Main Parameters:
- Nominal Current: 0.50A
- Breaking Capacity: 6kA
- Characteristic Curve: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Number of Poles: 1
- Design: AC-MCB (alternating current miniature circuit breaker)
- Power Dissipation at Nominal Current: 1.20W
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
Constructive Characteristics:
- Module Width: 17.80mm (single-unit)
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net Weight: 0.11kg
- EAN Code: 9004840680492
Standards Compliance:
The circuit breaker complies with international standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging Options: 1 pc., 12 pcs., 120 pcs.
| EAN Code | 9004840680492 |
|---|---|
| Width Net | 17.80mm |
| Height Net | 83.00mm |
| Depth Net | 74.90mm |
| Net Weight | 0.11kg |
| Power Dissipation | 1.20W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic Curve | C |
| Poles | 1 |
| Nominal Current | 0.50A |
| Type | BMS6 |
| Series | BMS6 |
| Breaking Capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pcs., 120 pcs. |