
Automatic Circuit Breaker BM C10/1, 6kA
Article: BM617110--
3 530 ₸
In stock
Single-pole automatic circuit breaker for AC networks with rated current 10A and breaking capacity 6kA. The C characteristic provides protection against overloads and short circuits in standard general-purpose networks.
Technical Parameters:
- Rated Current: 10A
- Breaking Capacity: 6kA
- Characteristic: C
- Type: AC-MCB (micro-modular automatic circuit breaker for AC)
- Poles: 1 pole
- Power Loss: 1.50W
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
Dimensions (Net):
- Width: 17.80mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Weight: 0.12kg
Standards:
Manufactured in compliance with EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Available Packaging Options: 1 pc., 12 pcs., 120 pcs.
| EAN Code | 9004840395853 |
|---|---|
| Net Width | 17.80mm |
| Net Height | 83.00mm |
| Net Depth | 74.90mm |
| Net Weight | 0.12kg |
| Power Loss | 1.50W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 1 |
| Rated Current | 10A |
| Type | BMS6 |
| Series | BMS6 |
| Breaking Capacity | 6kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pcs., 120 pcs. |