
Automatic Circuit Breaker BM C20/1, 6kA
Article: BM617120--
3 406 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of the BMS6 series with a rated current of 20A and switching capacity of 6kA. Designed to protect alternating current electrical circuits from overload and short circuit conditions.
Technical Parameters:
- Trip Characteristic: C (for circuits with normal inrush currents)
- Rated Voltage: AC (alternating current)
- Switching Capacity: 6 kA
- Power Consumption: 3.20 W
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
Structural Parameters:
- Dimensions (W x H x D): 17.80 x 83.00 x 74.90 mm
- Net Weight: 0.12 kg
- Module Width: 1 DIN
- EAN Code: 9004840395884
Regulatory Standards:
The product conforms to the requirements of standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging Options: 1 pc., 12 pcs., 120 pcs.
| EAN Code | 9004840395884 |
|---|---|
| Net Width | 17.80 mm |
| Net Height | 83.00 mm |
| Net Depth | 74.90 mm |
| Net Weight | 0.12 kg |
| Power Loss | 3.20 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 1 |
| Rated Current | 20 A |
| Type | BMS6 |
| Series | BMS6 |
| Switching Capacity | 6 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pcs., 120 pcs. |