
Automatic Circuit Breaker BM ME C20/1, 6kA
Article: BM617120ME
2 957 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of the BMS6 series manufactured by Schrack with a rated current of 20A and switching capacity of 6kA. Designed to protect electrical circuits from overload and short circuit faults in residential and commercial AC networks.
Main Parameters:
- Rated Current: 20A
- Switching Capacity (Icu): 6kA
- Trip Characteristic: C (selective characteristic for circuits with moderate inrush currents)
- Poles: 1P (single-pole design)
- Voltage Type: AC (alternating current)
- Power Loss: 3.20W
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
Dimensions and Weight:
- Module Width: 17.80mm (1/4 DIN rail)
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net Weight: 0.12kg
Standards Compliance:
The circuit breaker fully complies with international standards: EN 60898-1:2019 (automatic circuit breakers for household and similar applications), EN 60947-2:2006/2009/2013/2017/2020 (low-voltage switchgear and control gear), EN 63000:2018 (requirements for substances of concern).
Supply Options: 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs. (pallet).
| EAN Code | 9004840526844 |
|---|---|
| Width (Net) | 17.80mm |
| Height (Net) | 83.00mm |
| Depth (Net) | 74.90mm |
| Weight (Net) | 0.12kg |
| Power Loss | 3.20W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 1 |
| Rated Current | 20A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Switching Capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs. |