
BM ME C40/1, 6kA Automatic Circuit Breaker
Article: BM617140ME
3 809 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker for alternating current with nominal current 40A and breaking capacity 6kA. Designed to protect electrical circuits from overcurrent and short-circuit in residential and commercial installations.
Main characteristics:
- Nominal current: 40A
- Breaking capacity: 6kA
- Trip characteristic: C (for circuits with normal and moderate inrush current)
- Number of poles: 1
- Operating voltage: AC (alternating current)
- Operating temperature range: from -40°C to +75°C
- Power dissipation: 3.40W
Constructive dimensions:
- Width: 17.80mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net weight: 0.12kg
Regulatory basis: Complies with requirements of EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Type and design: BMS6-ME (BMS6 series), AC-MCB-ME
Manufacturer: Schrack
EAN code: 9004840526875
Packaging options: 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs.
| EAN code | 9004840526875 |
|---|---|
| Width net | 17.80mm |
| Height net | 83.00mm |
| Depth net | 74.90mm |
| Weight net | 0.12kg |
| Power dissipation | 3.40W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 1 |
| Nominal current | 40A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Breaking capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs. |