
Automatic Circuit Breaker BM ME B6/1, 6kA
Article: BM618106ME
3 158 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker from the BMS6 series manufactured by Schrack, designed to protect electrical circuits from overload and short circuit.
Key Specifications:
- Nominal Current: 6 A
- Breaking Capacity: 6 kA
- Trip Characteristic: B (trips at 3-5 times nominal current)
- Number of Poles: 1
- Type: BMS6-ME (modular breaker for DIN-rail installation)
- Design: AC-MCB-ME (modular AC circuit breaker)
Technical Parameters:
- Power Loss: 1.80 W
- Ambient Temperature Range: from -40°C to +75°C
- Dimensions: 17.80 mm (width) × 83.00 mm (height) × 74.90 mm (depth)
- Net Weight: 0.12 kg
Standards Compliance:
The circuit breaker complies with the requirements of standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Packaging Options: 1 pc., 12 pc., 120 pc.
| EAN Code | 9004840547108 |
|---|---|
| Net Width | 17.80 mm |
| Net Height | 83.00 mm |
| Net Depth | 74.90 mm |
| Net Weight | 0.12 kg |
| Power Loss | 1.80 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 1 |
| Nominal Current | 6 A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Breaking Capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pc., 120 pc. |