
Automatic Circuit Breaker BM ME C6/1, 10kA
Article: BM017106ME
3 592 ₸
To order
Automatic Circuit Breaker BM ME C6/1 is designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. A single-pole device with a rated current of 6A and a breaking capacity of 10kA provides reliable protection in AC networks.
Technical Specifications:
- Tripping Characteristic: C (current multiplication factor 5-10In)
- Rated Current: 6A
- Breaking Capacity: 10kA
- Number of Poles: 1
- Type: BMS0-ME
- Design: AC-MCB-ME (multi-functional modular AC circuit breaker)
- Power Loss: 1.50W
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
Dimensions and Weight:
- Width: 17.80mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net Weight: 0.12kg
Regulatory Base:
The circuit breaker complies with the requirements of standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Available Packaging: 1 pc., 12 pcs., 120 pcs.
EAN Code: 9004840527094
| EAN Code | 9004840527094 |
|---|---|
| Net Width | 17.80mm |
| Net Height | 83.00mm |
| Net Depth | 74.90mm |
| Net Weight | 0.12kg |
| Power Loss | 1.50W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 1 |
| Rated Current | 6A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pcs., 120 pcs. |