
1 / 7
1 / 7
Automatic Circuit Breaker BM C16/1 10kA
Article: BM017116--
4 660 ₸
To order
A single-pole automatic circuit breaker from Schrack's BMS0 series designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits.
Key Specifications:
- Rated Current: 16A
- Breaking Capacity: 10kA
- Trip Characteristic: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Type: AC-MCB (modular automatic circuit breaker for alternating current)
- Number of Poles: 1
- Power Loss: 2.20W
Operating Temperature Range:
- Minimum ambient temperature: -40°C
- Maximum ambient temperature: 75°C
Dimensions and Weight:
- Width: 17.80mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net weight: 0.12kg
Standards Compliance:
The circuit breaker complies with EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Packaging Options: 1 pc., 12 pcs., 120 pcs.
EAN Code: 9004840391756
| EAN Code | 9004840391756 |
|---|---|
| Net Width | 17.80mm |
| Net Height | 83.00mm |
| Net Depth | 74.90mm |
| Net Weight | 0.12kg |
| Power Loss | 2.20W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 1 |
| Rated Current | 16A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pcs., 120 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker BM C16/1 10kA (JPG, 1004 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker BM C16/1 10kA (JPG, 768 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker BM C16/1 10kA (JPG, 2.2 MB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker BM C16/1 10kA (JPG, 584 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker BM C16/1 10kA (JPG, 2.5 MB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker BM C16/1 10kA (JPG, 568 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker BM C16/1 10kA (JPG, 251 KB)