
Automatic Circuit Breaker BM ME B20/1, 10kA
Article: BM018120ME
3 514 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker BM ME B20/1 is designed for protecting electrical circuits from overloads and short-circuit currents in residential and industrial alternating current installations.
Main Characteristics:
- Rated Current: 20A
- Commutating Capacity: 10kA
- Trip Characteristic: B (trip at 3-5 times rated current)
- Number of Poles: 1
- Design: AC-MCB-ME (modular automatic circuit breaker for alternating current)
- Type: BMS0-ME
- Series: BMS0
Technical Parameters:
- Power Loss at Rated Current: 3.20W
- Operating Temperature Range: from -40°C to +75°C
- Dimensions (net): 17.80 × 83.00 × 74.90 mm
- Net Weight: 0.12 kg
- EAN Code: 9004840591439
Standards Compliance:
The circuit breaker complies with the following standards:
- EN 60898-1:2019
- EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013
- EN 60947-2:2017 + A1:2020
- EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
Packaging Options: 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs.
| EAN Code | 9004840591439 |
|---|---|
| Net Width | 17.80 mm |
| Net Height | 83.00 mm |
| Net Depth | 74.90 mm |
| Net Weight | 0.12 kg |
| Power Loss | 3.20 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 1 |
| Rated Current | 20 A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Commutating Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs. |