
Automatic circuit breaker BM C32/1, 4.5kA
Article: BM417132--
3 267 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of the BMS4 series designed to protect electrical circuits from overload and short circuits. The device is rated for a nominal current of 32A with a breaking capacity of 4.5kA and a tripping characteristic of C.
Technical parameters:
- Nominal current: 32A
- Breaking capacity: 4.5kA
- Number of poles: 1
- Characteristic: C
- Type: AC-MCB (alternating current)
- Series: BMS4
- Power loss: 3.70W
- Operating temperature range: from -40°C to +75°C
Dimensions and weight:
- Length: 74.90mm
- Width: 17.70mm
- Height: 80.00mm
- Net weight: 0.12kg
Regulatory basis: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1 pc., 12 pcs., 120 pcs.
EAN code: 9004840390421
| EAN code | 9004840390421 |
|---|---|
| Net length | 74.90mm |
| Net width | 17.70mm |
| Net height | 80.00mm |
| Net weight | 0.12kg |
| Power loss | 3.70W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 1 |
| Nominal current | 32A |
| Type | BMS4 |
| Series | BMS4 |
| Breaking capacity | 4.5kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pcs., 120 pcs. |