
Automatic Circuit Breaker BM B10/1, 6kA
Article: BM618110--
3 050 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker for protection of alternating current electrical circuits. Designed for installation in electrical distribution panels and switchboard equipment.
Main Characteristics:
- Rated Current: 10A
- Breaking Capacity: 6kA
- Tripping Characteristic: B (protection against overloads and short circuits)
- Number of Poles: 1
- Type: AC-MCB (Alternating Current Miniature Circuit Breaker)
- Series: BMS6
- Manufacturer: Schrack
Technical Parameters:
- Power Loss: 1.90W
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
- Dimensions (W×H×D): 17.80 × 83.00 × 74.90 mm
- Weight: 0.12 kg
- EAN Code: 9004840396133
Applied Standards:
- EN 60898-1:2019
- EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013
- EN 60947-2:2017 + A1:2020
- EN 63000:2018
Packaging Options: 1 pc, 12 pcs, 120 pcs
| EAN Code | 9004840396133 |
|---|---|
| Width (net) | 17.80 mm |
| Height (net) | 83.00 mm |
| Depth (net) | 74.90 mm |
| Weight (net) | 0.12 kg |
| Power Loss | 1.90 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 1 |
| Rated Current | 10 A |
| Type | BMS6 |
| Series | BMS6 |
| Breaking Capacity | 6 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc, 12 pcs, 120 pcs |